st01072015

Poslední aktualizaceso, 11 kvě 2013 11am

Back Jste zde: Emag Old CursorXP Free - kursor myši trochu jinak

CursorXP Free - kursor myši trochu jinak

Uživatelské rozhraní programu
Integrace programu do panelu preferencí pro myš
Výběr témat
Nastavení stínu
Karta předvolby
Konfigurace kurzoru v normálním stavu
Konfigurace kurzoru při kliknutí
Nastavení průhlednosti kurzoru
Práce s barvou
Nastavení velikosti kurzoru
V tomto článku si představíme program CursorXP Free , který výrazně rozšiřuje možnosti práce s nejrůznějšími druhy kurzorů ve Windows 2000 a Windows XP. Připadají vám standardní kurzory příliš nudné? Vyzkoušejte tento program a rozšiřte možnosti nastavení kurzoru myši ve vašem počítači.

Úvod

CursorXP z dílny firmy Stardock výrazně rozšiřuje možnosti nastavení kurzoru myši v operačním systému Windows 2000 a WindowsXP. Program využívá interní vizuální možnosti těchto operačních systémů a proto nebude pracovat pod Windows 95, 98, NT nebo ME. "Free" verze programu je zcela zdarma, není nutná její registrace a neobsahuje žádná časová omezení.


Instalace programu probíhá standardním způsobem. Nejprve je nutné souhlasit s licenčním ujednáním a potom můžete vybrat ze seznamu jazyk pro uživatelské rozhraní. Změna jazykového nastavení je možná i později po instalaci. Program podporuje větší počet různých jazyků včetně češtiny.


Po ukončení instalace můžeme přistupovat k rozhraní programu dvěma různými způsoby. V nabídce "Start -> Programy" je vytvořena skupina "Stardock CursorXP",  ze které můžeme spustit uživatelské rozhraní programu pomocí položky "Configure CursorXP".Druhou možností je přístup přes ovládací panel pro myš ("Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Myš"). Program je integrován do tohoto panelu v podobě záložky "CursorXP" .
Možnosti nastavení kurzoru

Na záložce CursorXP můžeme nastavit různé tvary kurzorů. Tyto tvary jsou sdruženy do komplexních témat, což je prakticky totéž co skiny pro různé programy nebo skiny pro Windows XP. Každé téma obsahuje všechny potřebné tvary a pozice kurzorů pro ovládání Windows. S programem je dodáváno jedenáct různých témat. Je možné konstatovat, že kurzory v dodaných tématech jsou po grafické stránce velmi zdařilé. Kromě názvů dodaných témat nalezneme v nabídce také položku "Nové téma", jež vytvoří prázdné téma pomocí standardních kurzorů Windows. Dále je zde položka "Procházet", jež umožní vyhledávat další témata na pevném disku počítače a položka "Download more themes", která vás zavede na stránku WinCustomize. Zde si můžete stáhnout spoustu dalších témat pro CursorXP.Pomocí tlačítka "Volby" můžeme ovlivnit globální nastavení kurzorů (jejich stínu) a nastavení programu. Tlačítko "Volby" vyvolá tento dialog:Zde máme k dispozici dvě záložky. Záložka "Stín" umožňuje detailní nastavení vlastností stínu zobrazovaného za kurzorem. V tomto případě bude nastavení aplikováno na všechny kurzory, které používá CursorXP.  Na záložce "Předvolby" můžeme nastavit klávesovou zkratku pro přepínání mezi standardním kurzorem Windows a kurzorem nastaveným v CursorXP. Můžeme zde také vybrat jazyk pro uživatelské rozhraní.Vybranou sadu kurzorů můžeme nakonfigurovat pomocí jednoznačně pojmenovaného tlačítka "Konfigurovat". Stiskem tohoto tlačítka otevřeme následující dialog:Záložky v tomto dialogu reprezentují dva stavy, ve kterých se může kurzor nacházet: normální stav a stav při stisku klávesy myši. Přepínače na záložce "Normální" umožňují snadné nastavení standardního kurzoru Windows (volba "Standardní kurzor"). Volba "Zvětšit kurzor" umožní import bitmapové grafiky.Podporovanými formáty jsou: BMP, PNG, ICO, CUR a ANI. Pokud jste zruční v grafice, můžete vytvářet pro CursorXP vlastní kurzory včetně jejich animací. Na záložce "Kliknutí" můžete importovat grafiku, jež bude použita pro kurzor při stisku klávesy myši. Tato funkce umožňuje vytvářet elegantní kurzory, které reagují na činnost uživatele.Funkce v placené verzi programu

Program CursorXP neexistuje pouze ve "free" verzi. K dispozici je rovněž placená verze programu, která obsahuje další užitečné funkce. Jedná se například o nastavení průhlednosti, barev a velikosti kurzoru.


Závěr a zhodnocení

V případě, že máte zájem trochu pozměnit standardní kurzor myši ve Windows, je program CursorXP dobrou volbou. Instalace je jednoduchá a jeho integrace do panelu nastavení pro myš je praktická. Kladně hodnotím také velké množství podporovaných jazyků.

Uživatelé s tvůrčími ambicemi jistě ocení funkci importu grafiky, jež umožňuje tvorbu vlastních kurzorů a celých témat. Ale program je samozřejmě vhodný i pro ostatní uživatele, kterým nestačí standardní kurzory Windows. Součástí programu jsou velmi zdařilá témata kurzorů. Proto můžete s využitím těchto témat snadno změnit tvar kurzoru myši ihned po instalaci. Další témata jsou dostupná na Internetu a jejich stažení je možné přímo z uživatelského rozhraní  CursorXP. Zde je k dispozici velké množství témat, ale jejich kvalita je velmi rozdílná.

V placené verzi programu získáte další užitečné funkce pro nastavení kurzoru myši. Tento článek však pojednává především o "free"  verzi programu. Můžeme konstatovat, že i tato verze programu představuje užitečný a komplexní nástroj pro nastavení a modifikaci kurzoru myši.

Klady:
  • integrace do panelu vlastností pro myš
  • vícejazyčná podpora
  • zdařilá témata kurzorů dodaných s programem
  • možnost importu grafiky a tvorby vlastních kurzorů

Zápory:

  • nepracuje ve Windows 95, 98, NT a ME

Odkaz na program