ne02082015

Poslední aktualizaceso, 11 kvě 2013 1pm

Back Jste zde: Emag Old Defragmentace: který program je nejlepší?

Defragmentace: který program je nejlepší?

Úvodní obrazovka defragmentačního programu AusLogics Disk Defrag
Program AusLogics Disk Defrag v akci
Prostředí spuštěného programu Diskeeper Disk Defrag
Podrobné a přehledné statistiky o fungování programu Diskeeper Disk Defrag
Spouštění Trial verze programu O&O Defrag
Prostředí programu O&O Defrag, inspirované Microsoft Office 2007
I když operační systémy Microsoftu obsahují defragmentační nástroje již nějakou dobu, rozhodně se o nich nedá říct, že by uměly efektivně defragmentovat. Který program se pro tuto činnost hodí nejlépe?

Defragmentaci pevného disku jsme se na eMagu věnovali již v několika článcích. Dva z dnes porovnávaných programů zde dokonce mají své samostatné recenze a potkaly se v osvětovém článku o vlastní defragmentaci. Jedná se o programy Diskeeper Disk Defragmenter a O&O Defrag. Který z nich se však hodí k defragmentaci nejvíce a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

¨


AusLogics Disk Defrag

AusLogics Disk Defrag je jednoduchým programem pro nenáročnou a rychlou defragmentaci. Hodí se tak především pro domácí účely. Tomu nahrává i to, že je šířen jako freeware a nezatíží tak peněženku. Celé prostředí programu se sestává z několika málo malých oken s minimem nastavení a voleb. Celé ovládání tak míří k jedinému cíli: rychlé a bezproblémové defragmentaci.


Náročnější uživatele tento program jistě neosloví. Neumožňuje prakticky vůbec kontrolovat, co kde a kam přesouvá, jakým způsobem to dělá a kolik si zabere výpočetního výkonu. Program nemá prakticky žádné další okno než to, které uživatele neomylně vede ke spuštění defragmentace na zvoleném pevném disku. To však není tím nejzásadnějším mínusem programu.

 


Ty jsou totiž hned dva: absence automatické defragmentace a minimální volné místo pro defragmentaci. Prvním jmenovaným problémem rozhodně netrpí oba dva jeho rivalové. Automatická defragmentace všech pevných disků při nečinnosti uživatele totiž velmi usnadňuje udržení počítače v naprostém pořádku i bez vynucených zásahů uživatele.


Druhým zásadním problémem programu AusLogics Dosk Defrag je neschopnost defragmentovat pevné disky s volným místem menším než 15% jeho kapacity. To program prakticky degraduje na úroveň samotného defragmentačního nástroje ve Windows XP, který obdobným problémem také trpí.

Toto omezení je pozůstatkem dob, kdy pevné disky dosahovaly kapacit v řádu stovek megabajtů až jednotek gigabajtů. Tehdy bylo 15% kapacity opravdu málo a mohlo se stát, že se do této části disku nevměstnal některý větší defragmentovaný soubor. To však v dnešní době až terabajtových disků padá. Málokdo totiž na svém disku ukládá soubory větší než cca. 10GB, což je 15% již u dnes podprůměrných 60-80GB disků.

Plusy

 • freeware
 • jednoduché, až primitivní, ovládání

Mínusy

 • absence automatické defragmentace
 • na disku musí být 15% volného místa

Diskeeper Disk Defragmenter

Defragmentační program Diskeeper je nástrojem, zaměřeným především na bezobslužnou automatickou defragmentaci. Program jde v tomto tak daleko, že prakticky není ani potřeba ho spustit. Běží sám na pozadí a uživatele ani neotravuje ikonou v taskbaru. Ikona však u tohoto programu ani není moc potřeba.


Program má totiž velmi dobré načasování automatické defragmentace. Ta se totiž spouští výhradně v době, kdy není uživatel přítomen. Jeho činnost poznáte prakticky jenom z hluku vydávaného pevným diskem. Po spuštění programu jako takového však nabízí zcela kompletní a přehlednou statistiku svého fungování.


Plusy

 • automatické a bezobslužné fungování
 • výborné a přehledné statisitky

Mínusy

 • nelze jednoduše a rychle zastavit defragmentaci
 • vyšší cena

O&O Defrag

Program O&O Defrag je defragmentačním programem s možností automatické i ruční defragmentace i téměř zcela plných pevných disků. Odpadají u něj tak oba zásadní problémy prvního programu. Program také poskytuje kompletní kontrolu nad svou činností formou zápisu událostí.


Při automatické defragmentaci se vedle hodin v taskbaru zobrazí informační ikona s možností pozastavení a ukončení automatické defragmentace. Tato ikona je zobrazena i při ruční defragmentaci. Tím se také liší od předchozího defragmentačního programu. Díky této ikoně je fungování programu mnohem více kontrolovatelné. Spouštění automatické defragmentace totiž není vždy úplně přesné a spustí se často i při práci s počítačem.


Plusy

 • kompletní kontrola i nad automatickou defragmentací
 • defragmentuje i téměř plné pevné disky
 • relativně nízká cena
 • zajímavé uživatelské prostředí, inspirované Microsoft Office 2007

Mínusy

 • ne zcela dobré načasování automatické defragmentace

Který program je nejlepší?

Z hlediska domácího uživatele, vyžadujícího kvalitní, rychlou a komplexní automatickou defragmentaci, se jeví nejlepším programem O&O Defrag. Diskeeper Disk Defragmenter je zase nejlepším programem pro uživatele, kteří vyžadují bezobslužné ovládání a jsou ochotni zaplatit za dražší program. AusLogics je pak analogickou náhradou za defragmentační nástroj z Windows XP se všemi podstatnými nešvary a jeho instalace tak nepřináší žádné výhody.

Odkazy na programy

Související články