31072015

Poslední aktualizaceso, 11 kvě 2013 1pm

Back Jste zde: Emag Old Mobilní formát 3GP

Mobilní formát 3GP

.3gp mobilní formát videa
Doporučené nastavení 3GP pro některé mobilní telefony
Přehrávání 3GP v Quick Time
Hlavní okno AVOne Video Convertoru při nastavení 3GP profilu
3GP Profile Editor v AVOne Video Converteru
Hlavní okno ImTOO 3GP Video Converteru
Pro účely třetí generace mobilních zařízení byl vyvinut speciální multimediální formát 3GP. V dnešním článku se dozvíte o tomto formátu bližší informace a bude vám představeno několik programů pro konverze z AVI, MPG, MOV aj. do 3GP a zpět.

Jak to vlastně začalo aneb 3GPP?

The 3rd Generation Partnership Project (3GPP) je dohoda o spolupráci několika organizací pro telekomunikační standardy (ARIB, CCSA, ETSI, ATIS, TTA a TTC) z prosince 1998. Cílem 3GPP bylo vytvořit globálně použitelné technické specifikace pro třetí generaci mobilních zařízení na vyvinutém GSM jádře a podporovaných radio-technologiích (Universal Terrestrial Radio Acess - UTRA, Frequency Division Duplex - FDD, Time Division Duplex - TDD). Později byla spolupráce rozšířena i na technické specifikace technologií GPRS (General Packet Radio Service) a EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution).

Mezi nejvýznamější členy 3GPP patří: Apple, AT&T, Ericsson, Fujitsu, HP, IBM, KPN, LG, Lucent, Microsoft, Mitsubishi, Motorola, NEC, Nokia, NTT DoCoMo, Philips, Qualcomm, Samsung, Sharp, Siemens, Sun, Toshiba a Vodafone.

Výsledkem spolupráce v rámci 3GPP je vyvinutí standardů pro vysokorychlostní přenosy dat v mobilních sítích, které umožňují uživatelům přijímat a odesílat takové datové toky jako video, obousměrné video konference, audio vysoké kvality apod. prakticky kdekoliv a kdykoliv. Speciálně pro multimediální datové toky byl vyvinut formát šitý na míru potřebám mobilních zařízení, 3GP.

Co je 3GP?

3GP je video formát vyvinutý speciálně pro třetí generaci mobilních zařízení, založený na zjednodušené verzi MPEG-4 Part 14 (MP4) formátu. Používané přípony jsou .3gp nebo .3g2.

 • .3gp: 3GPP standard, síť GSM, Video: MPEG-4, H.263, Audio: AAC, AMR

   

   

 • .3g2: 3GPP2 standard, síť CDMA2000, Video: MPEG-4, H.263, Audio: AAC, AMR, QCELP

Formát 3GP přesně mj. popisuje bit rate, frame rate, rozlišení videa aj., takže je zobrazování optimalizováno pro možnosti displeje daného mobilního telefonu. Příklady optimálních nastavení jsou vidět na obrázku níže. Nastavení pro další mobilní telefony by nemělo být problém najít na stránkách jejich výrobce.

Jak lze přehrávat 3GP formát?

Necháme-li stranou mobilní zařízení, která formát 3GP podporují, není problém přehrávat 3GP soubory třeba na vašem PC. Z běžně rozšířených programů můžete použít např. QuickTime, VLC Media Player nebo RealPlayer.

Jak na konverzi z AVI, MPG, MOV aj. do 3GP a zpět?

Pro konverze týkající se formátu 3GP existuje široká řada různých programů. Zde je výčet pouze několika z nich.

 

 • AVOne Video Converter,
 • ImTOO 3GP converter,
 • Magicbit 3GP cell phone converter,
 • Total Video Converter,
 • Xilisoft 3GP Video Converter,
 • ANVSOFT Flash to 3GP Converter,
 • ANVSOFT Video to 3GP Converter ,

 

V našem článku si blíže představíme první dva z výše jmenovaných.

AVOne Video Converter

Kvalitní nástroj pro konverzi do 3GP formátu jehož hlavní rysy jsou::

 • oboustranné konverze mezi formáty rm/rmvb/mpg/avi/wmv/mov/3gp/mp4,
 • vypalování na DVD, SVCD nebo VCD,
 • dávkové úpravy,
 • základní funkce pro stříhání videa,
 • podpora iPod a PSP videa (formát MP4) a další.
Konverze do 3GP formátu je velmi snadná. Stačí vybrat na horní liště ikony To3GP, zvolit vstupní soubor (Input Filename), výstupní soubor (Output Filename), 3GP Profil a spustit konverzi (Convert Now!).

3GP Profil zahrnuje údaje pro optimální nastavení videa pro konkrétní mobilní telefon (bit rate, frame rate, rozlišení videa aj.). Pro některé mobilní telefony jsou hodnoty již v programu zadané (viz. screenshot), pro jiné si je musíte vyhledat na internetu a do programu nastavit ručně (Edit Profile...).

AVOne Video Converter je jednoduchý a má velmi přehledné uživatelské prostředí. Tím si získal moje sympatie. Chcete-li konvertovat videa do 3GP nebo i jiných formátů, rozhodně se nejedná o špatnou volbu.

ImTOO 3GP Video Converter

Druhým zajímavým nástrojem pro konverze 3GP formátu je ImTOO 3GP Video Converter.

Vstupní formáty videa: MPEG (mpg, mpeg, dat, vob), WMV, ASF, AVI, QuichTime(mov, qt), MPEG4(mp4), 3GP, DV(dv, dif), Real Video(rm), Animated GIF(gif - pouze dekódování), Macromedia Flash(swf - pouze dekódování audia).

Výstupní formáty videa: 3GP, 3G2, MPEG-4, AVI a MPEG.

Vstupní formáty audia: MPEG Audio(mp2, mp3), WMA, WAV, AU, MPEG4 Audio(m4a), Real Audio(ra), OGG; AAC(již brzy), Raw AC3(ac3), NUT Open Container Format.

Výstupní formáty audia: MP3 a WAV.

ImTOO 3GP Video Converter je jednoduchý a rychlý, podporuje dávkové konverze, umožní vám preview a další. Navíc má velmi pěkné grafické prostředí a je skinovatelný.

Závěr

3GP je tedy multimediální formát vyvinutý pro použití v přenosných zařízeních (mobilní telefony, PDA, iPod apod.). Možnosti konverze běžně rozšířených formátů z a do formátu 3GP jsou velmi široké (některé z programů jsme si již představili, na další je odkaz na konci článku). Jednou z hlavních výhod 3GP je přizpůsobení nastavení videa a audia konkrétnímu přenosnému zařízení, tzv. profile.

V oblasti mobilních multimédií je obrovská budoucnost, již teď do ní můžete vkročit používáním formátu 3GP.

Odkaz na programy podporující 3GP: